اگر تاکنون برای انتخاب کفپوش با طرح چوب به فروشگاه ها و یا اینترنت مراجعه کرده باشید، حتما با تنوعی از جنس ها و مدل های مختلف روبرو شده اید. اسم ها و مدل هایی که در نهایت شما را به دو گزینه نهایی پارکت و لمینت می رسانند. سوال این است که کدام یک را باید انتخاب کنید؟ کدام یک برای شما مناسب تر است و یا اصلا تفاوت پارکت و لمینت در چیست؟ این مقاله به مقایسه پارکت و لمینت پرداخته و تفاوت ها را برای شما آشکار خواهد ساخت.

مقایسه پارکت و لمینت

مقایسه پارکت و لمینت

ساختار پارکت و لمینت

پارکت کفپوشی چوبی و بسیار زیبا است که از از چوب های طبیعی ساخته شده و کفپوشی لوکس و بسیار پر طرفدار محسوب می شود. پارکت ها در دو نوع کلی پارکت تمام چوب و پارکت چوب مهندسی تولید می شوند.
لمینت کفپوشی چند لایه است که دارای یک لایه میانی از جنس خرده چوب های فشرده شده بوده و سطح ظاهری آن یک لایه پرینت شده در طرح های مختلف است که توسط لایه های شفاف و با دوام محافظت می گردد. گرچه لمینت ها عموما ظاهر چوب مانند دارند، اما در اصل کفپوشی چوبی نیستند و صرفا یک لایه پرینت شده با طرح چوب دارند.

 

مقایسه پارکت و لمینت

قیمت

برای مقایسه پارکت و لمینت می توان کار را از مقایسه قیمت و هزینه های نصب این دو کفپوش آغاز کرد. پارکت کفپوشی با ساختاری کاملا چوبی است و پارکت های تمام چوب و یا پارکت های چوب مهندسی هر دو کاملا از چوب ساخته شده اند. همین امر سبب می شود که پارکت قیمت بالاتری داشته باشد. اما لمینت به دلیل این که یک کفپوش با ساختاری چند لایه است و تنها بخش چوبی آن یعنی هسته اصلی لمینت نیز از خرده چوب های فشرده شده مانند MDF، HDF و یا HPL ساخته شده است، قیمتی بسیار ارزان تر دارد.

 

تفاوت پارکت و لمینت در دوام

پارکت چوبی نسبت به خراش مقاوم است ولی نسبت به خراش های عمیق، با توجه به انواع چوب ها عملکرد متفاوتی داشته و می تواند ضعیف باشد. اما امکان ساب مجدد پارکت و نیز امکا مرمت موضعی و اصلاح لایه رویه مانند رنگ و لاک و … همیشه در پارکت ها وجود دارد.
لمینت در برابر خراش، کفپوشی نسبتا مقاوم است؛ ولی در برابر خراش های عمیق احتمال آسیب بالایی دارد و تقریبا غیر قابل اصلاح می باشد. وجود لایه پرینت در لمینت سبب شده است که این کفپوش بر خلاف پارکت، امکان ساب مجدد و اصلاح خراش ها و خط و خش ها را نداشته باشد.

 

تنوع رنگ و طرح

در مقایسه پارکت و لمینت یکی از مهمترین نکته هایی که باید به آن توجه نمود، تنوع طرح و رنگ این کفپوش ها است. آنچه در مقایسه این دو کفپوش بسیار به چشم می آید، تنوع بالای طرح و رنگ در لمینت نسبت به پارکت می باشد. تنوع در پارکت ها صرفا به تنوع میان انواع چوب ها و رنگ های مختلف انواع گونه های چوبی بستگی دارد؛ ولی کفپوش لمینت می تواند تنوعی بی پایان و نامحدود را در طرح ها و رنگ ها ارائه نماید. این تنوع مدیون لایه پرینت شده در کفپوش لمینت است.

 

گرمایش از کف

همخوانی و امکان استفاده کفپوش ها روی سیستم گرمایش از کف، پارامتر مهم دیگری در مقایسه پارکت و لمینت می باشد؛ زیرا سیستم گرمایش از کف، یکی از سیستم های گرمایشی است که این روزها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. پارکت های تمام چوب برای استفاده در فضاهایی که از این سیستم استفاده می کنند، توصیه نمی شوند و در فقط از پارکت های چوب مهندسی می توان به عنوان کفپوش چوبی در چنین فضاهایی استفاده نمود. اما اکثر کفپوش های لمینت به راحتی می توانند با سیستم گرمایش از کف، کار کنند و کارخانه های تولید کننده این گزینه را به عنوان یکی از مزایای لمینت روی جعبه محصولات خود قید می کنند.

 

نگهداری

در مقایسه پارکت و لمینت بررسی روش های نگهداری و نیز میزان راحتی روش های تمیز کاری و … نیز دارای اهمیت می باشد. با وجود این که روش تمیز کاری هر دو کفپوش نسبتا یکسان است، اما نگهداری از لمینت نسبت به پارکت به مراتب ساده تر می باشد؛ زیرا برخلاف پارکت نیاز به اجرای یک لایه محافظ مانند لاک، روغن و… ندارد و لایه محافظ در هنگام تولید روی سطح آن نصب می گردد.

 

انواع لمینت را می توانید با مراجعه به وبسایت دکوراسیون داخلی رها مشاهده کرده و سفارش دهید.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...